Je dobré vědět

Tato sekce dává uživateli k dispozici užitečné informace ohledně výměnného formátu katastru nemovitostí.

Tato aplikace, sloužící k převodu již existujících GP do NVF, je dostupná na internetové adrese:

Požadavky, připomínky a řešené problémy je možné najít na stránkách podpory:

Zpracování GP probíhá po projektech. Práci s projektem je možné rozdělit do těchto několika kroků (s ohledem na začínajícího uživatele):

  1. Registrace - je předpokladem pro jakoukoliv práci
  2. Ukázkové projekty - orientace ve způsobu práce s projekty na připravených datech ke stažení
  3. Zpracování vlastních dat - vlastní práce s aplikací na "ostrých datech"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Registrace
Následující obrázek ukazuje příklad platné registrace fiktivního uživatele:

registrace

Po registraci následuje přihlášení:

Prihlaseni 

Není třeba se odlašovat, uživatel je odhlášen automaticky po uplynutí časového intervalu bez jeho aktivity.

Ukázkové projekty

Pře započetínm vlastní práce se doporučuje uživateli si vyzkoušet projekty na ověřených vzorových datech, které jsou zde postupně ke stažení v rámcí tohoto a dalších příkladů. Postup je uveden v následujících odstavcích a sestává se z těchto kroků:

  1. Založení nového projektu
  2. Práce s projektem - identifikace případných chyb podle protokolů
  3. Zpracování změnové kresby - vyvtoření změnové kresby pomocí "Kreslení GP" nebo v DGN
  4. Vytvoření vazeb a nových parcel - vytvoření změnové kresby pomocí "Kreslení GP" nebo v DGN

Povinné údaje:

  • Název katastrálního pracoviště
  • Název obce
  • Název katastrálního území
  • Pořadové číslo katastrálního území
  • FSÚ identifikátor katastrálního území
  • Číslo ZPMZ (zápisu podrobného měření změn)
  • Vstupní soubor v ZIP archivu dle dohodnutého obsahu – viz oddíl "vstupní soubory"
  • Souřadnicový systém
  • Vztažné měřítko
  • Typ geometrického plánu
  • Číselná řada
  • Název geometrického plánu

Volitelný údaj:

  • Číslo geometrického plánu
Vstupní data

Vstupní data je nutné předávat (uploadovat) ve formě ZIP souboru. Do tohoto souboru je nutné zabalit veškerá data nutná k importu. Jde zejména o tři povinné soubory:

  • *.vfk - data katastru nemovitostí (v některých lokalitách může být podle potřeby nahrazen starým výměnným formátem katastru nemovitostí - VKM) 
  • *.txt – seznam souřadnic v textovém tvaru
  • *.dgn – grafická podoba geometrického plánu

K těmto třem základním souborům je možné připojit nepovinně i další soubor VFK s BPEJ kódy k dotčenému katastrálnímu území, ve kterém je zpracováván geometrický plán.

Data katastru nemovitostí

  • VFK – data katastru nemovitostí jsou zpracovávána nejčastěji v novém výměnném formátu katastru nemovitostí – VFK, ve kterém je exportován i výstup této aplikace. VFK obsahuje jak data SPI tak SGI, pro účely zpracování GP pouze z části katastrálního území. Je možné použít dva VFK soubory – z toho jeden obsahující BPEJ (někdy jsou takto data z katastru exportována). VFK soubory se používají zejména pro geometrické plány vytvářené v oblastech výskytu DKM a nebo jiného typu GP. Pro oblast s KM-D může být použit starý výměnný formát VKM.
  • VKM – soubor VKM slouží k zadání vstupních dat katastru nemovitostí v oblastech, kde jsou tato zpracována ve formě KM-D.

Seznam souřadnic

Je nutné předat aplikaci v textovém souboru, každý bod se souřadnicemi na novém řádku. Zpracovávány jsou jen a pouze první čtyři hodnoty v pořadí, jako oddělovač je nutné použít libovolný počet mezer, není možné vynechávat řádky, viz ukázka:

1. úplné číslo bodu      2. souřadnice X           3. souřadnice Y           4. charakteristika kvality bodu          5. nezpracovávaná data

Příklad seznamu souřadnic:

058001660001  777555.81  1157516.54   4   
058001660002  777558.35  1157508.17   4   

Bod s úplným číslem 058001660001, se souřadnicí X 777555.81 a souřadnicí Y 1157516.54 a s příslušnou charakteristikou kvality bodu. Stejným způsobem je načten druhý bod. Jako příklad textového souboru seznamu souřadnic je možné využít body.txt.

Struktura DGN souboru

DGN soubor s grafickým vyjádřením geometrického plánu je nutné předávat ve formátu, v jakém je schopen tato data zpracovat software VÚGTK, DIKAT v. 6.

Schéma vyjadřující strukturu DGN souboru je možné nalézt zde.

Definice vazeb a nového stavu – dialog 1

Tento dialog slouží k definici vazeb mezi dotčenými parcelami "starého" stavu a nově vytvářenými parcelami. Při vkládání vazby pomocí tlačítka "Vložit do seznamu" je nutné vybrat dotčenou pacelu.

Generování SPI – dialog 2

Dialog "Gen. SPI" slouží k doplnění informací o parcelách. Ke vložení doplňujících informací k parcele je nutné tuto označit, nastavit potřebné atributy a poté stisknout tlačítko "Potvrdit"

BPEJ – dialog 3

Poslední dialog slouží k doplnění údajů BPEJ k parcelám. Stejně jako v předchozím dialogu je nutné nejdříve označit parcelu v levém sloupečku a potom doplnit všechny části parcely s kódy BPEJ. Data se opět přiřadí parcele až stisknutím tlačítka "Potvrdit".

MojeProjekty

Seznam založených projektů, který obsahuje základní údaje ke každému založenému projektu. Z této tabulky je možné vygenerovat objednávku i stáhnout výsledná data.